Ochutnej Vietnam od hvězdy českého YouTube

Jedna z nejznámějších českých youtuberek Bé Há vydala společně se svou maminkou vietnamskou kuchařku, která šla teď do druhého dotisku. První várka se tak rychle vyprodala, že to předčilo nejenom její očekávání, ale i očekávání samotného nakladatelství! Jak to celé vzniklo?

,,Chtěla jsem vytvořit hmotné dílo, které by si pořídil i ne-fanoušek Stylewithme. Univerzální produkt, který by zaujal bez ohledu na to, zdali mě dotyčný zná. Nápad propojit knížku s maminkou přišel ihned, každá správná Vietnamka by měla umět vařit. A moje maminka vaří úplně nejlépe na světě a byla by škoda, kdyby její recepty zůstaly jen v okruhu naší rodiny a přátel.” a tak vytvořily kuchařku.

40+ tradičních receptů, včetně zjednodušených verzí
Naprosto autentické a stoprocentně odzkoušené
#nguyenovickuchařka

Kolik času zabrala celá kuchařka? Pomáhal ti s ní někdo?
Od prvotní myšlenky uběhl přesně rok, než se kniha dostala do tisku. První měsíce byly spíše ve fázi plánování, nejintenzivnější byly poslední dva měsíce, kdy jsem na knize pracovala každou minutu svého volného času.

Na knize jsem dělala pouze já a mamka, která sepisovala recepty a vařila jídla, které jsem posléze fotila, recepty přeložila z vietnamštiny do češtiny a dala do tištěné formy, včetně doprovodných textů. Měla jsem také korektorku a grafika, který mi přetvářel moje grafické vize do knižní podoby.

Některé suroviny jsou špatně dostupné, tak kde je nakoupit?
Všechny suroviny se dají nejlépe pořídit v pražské Sapě, brňáci mají svou Olomouckou. V současné době však existuje mnoho online supermarketů, takže nákupy lze provést snadno i z pohodlí domova!

Procestovala jsi Vietnam? Která místa doporučuješ navštívit?
Paradoxně tolik ne. Ačkoliv jsem byla ve Vietnamu již mnohokrát, vždy to bylo kvůli rodinných záležitostem. Mojí srdcovkou je romantické Hoi An, což je město lodiček a barevných lampiónů, které každý večer rozsvítí celé město.

Kolik takové jídlo stojí ve Vietnamu?
Vietnamský streetfood za poslední roky pěkně zdražil! Z pár drobných za porci už zaplatíš třeba kolem 30–40 Kč. Na české poměry je to nic, na tamější už je to docela pálka. Ceny v lepších restauracích jsou podobné jako tu.

Jaké jsou speciality vietnamské kuchyně?
Nevím, jestli to je úplně specialita, ale celá Asie se vyznačuje tím, že jí zpracovává každé zvíře do poslední kůstky. Lidí je mnoho a maso je cennou a drahou komoditou.

A právě proto jíme všechny druhy zvířat a hmyzu, včetně všech jejich částí, co jsou jedlé. Když třeba postavíš dva talíře před mého tatínka, první s tím nejlepším pečeným lososem a druhý s vařenými slepičími pařátky, žaludky či vepřovou kůží, tak si vybere ten druhý.

Vaří maminka někdy i české recepty? Jaké?
Pravidelně (jednou za čtvrt roku) máme u nás řízek s bramborem, jednou za rok se objeví i guláš. To jsou jediné evropské pokrmy bez rýže, co přejdou práh našeho domu.

A jak sis užila autogramiády? Byla na nich i maminka?
Autogramiády byly náročné, ale naplňovalo mě osobní setkání s fanoušky, kteří mě svými hřejivými slovy motivovali a nakopli dál. Maminka se zúčastnila prvních 4 autogramiád, ty další byly pro ni moc fyzicky náročné a já je nakonec podstoupila sama, bez maminky. I přes všechny komplikace jsme si je užily a já jsem vděčná, že se mnou šla na ty první a doslova si zažila, co její dcerka ve volném čase vlastně dělá.

KDE KOUPIT?
Kuchařku zakoupíte skoro ve všech knihkupectvích po celé České republice a na Slovensku, lze ji zakoupit i online – třeba na oficiálních stránkách Albatrosu.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ RECEPT BÉ HÁ:
Pho bo, které její mamka umí nejlépe na celém světě. A poté by řekla, že banánová polévka s betelovými listy (canh chuoi), ať ta kombinace zní sebevíc bláznivě, nemůže se jí nabažit.

KAM V PRAZE NA VIETNAMSKOU KUCHYNI PODLE BÉ HÁ:
Bento Café a Sapa, ale tu nejlepší má doma!

ARCHIV FOTEK NGUYEN THU HA „SLYWITHME“, PŘIPRAVILA: LUCIE ŠUMOVÁ