JAK NA UDRŽITELNÝ ŠATNÍK

Je na vašem seznamu předsevzetí pro rok 2018 i šetrnější přístup k módě? Blogerka Tereza z Dog & Pineapple praktikuje tento postoj k odívání již několik let a poradí vám, jak si sestavit etický šatník, který vás nepřestane bavit.

1. Zhodnoťte aktuální stav

Než se pustíte do budování lepšího šatníku, je třeba vědět, s čím můžete pracovat. Vytáhněte ze skříně vše, co vlastníte, a zhodnoťte „nositelnost“ daných věcí. Zvažte, zda padnou, jestli nejsou zničené a také – dělá vám konkrétní kousek stále radost?!

2. Nakupujte „jinak“

Nezvedejte si nakupováním náladu. Je to špatné pro životní prostředí i peněženku. Při každém nákupu si všímejte, z jakého materiálu je daný kousek vyrobený a jaká je jeho skutečná hodnota. Jde o něco nadčasového? Je to dobře ušité a bude to ladit s věcmi, které již vlastníte? Volte spíše neutrální barvy, nestárnou a dají se vzájemně kombinovat.

3. Investujte rozumně

Každý šatník by měl obsahovat základní kousky, na kterých by se nemělo šetřit. Nic nepřekoná perfektně padnoucí sako, džíny a bavlněnou košili. Zkuste také nakupovat lokálně. I my v Čechách máme skvělé výrobce!

4. Kašlete na trendy

Trendy mají jediný účel, a to prodat obchodníkům více zboží. Pokud si poskládáte šatník z nejžhavějších výstřelků, vsaďte se, že za rok nebudete mít co na sebe. Zaměřte se na nadčasové kousky, ale jeden či dva „úlety“ si čas od času povolte.

5. Pečujte o oblečení

Převlékejte se do domácího, používejte šetrné prací prostředky, čtěte pozorně etikety na oděvech a nevyhazujte věci kvůli něčemu, co se dá opravit.

Připravila: Kateřina Kuldová

Text a fotky: Tereza Šťastná