JAK PŘEŽÍT PRACOVNÍ DEN

Chápeme, také hlasujeme pro nikdy nekončící prázdniny a sponzora, který nás bude štědře a ochotně dotovat… Jen realita je kapánek jiná, vysněný donátor v nedohlednu a nutnost plnit každý měsíc bankovní účet bohužel reálná.

A jelikož jsou pracovní dny oproti těm volným v přesile (opět apelujeme na sepsání petice jako už dříve zde, kdo se přidá?), je nutné si je co nejvíce usnadnit.

Dali jsme dohromady pět maličkostí – z toho 3 velmi sympatické! –, které vám dny z 80 % strávené u počítačů alespoň trochu zpříjemní.

  • To-do lists

Pocit zadostiučinění při odškrtávání splněných povinností je jedním z těch nej! Ale tím plusy poctivých a přehledných seznamů nekončí. Přidejte organizovanost, stanovení priorit, time management a následné snížení stresu, jelikož budete vědět, co přesně vás čeká a nemine a co je třeba každý den udělat. To nezní tak zle, ne?

Umění funkčních to-do listů je ve skutečnosti věda, naštěstí je tu vševědoucí YouTube a asi bilión videí, která vás navedou, jak na to, a usnadní život tak o 200 %! Naše oblíbená jsou například ta od královny efektivnosti Jenny Mustard.

  • Apps for everything

S prvním bodem souvisí i následující – aplikace, které jsou vždy a za všech okolností „při ruce“, a to doslova, protože své smartphony jen zřídkakdy odkládáme. I v případě, že na klasický papír nedáte dopustit, mít v mobilu několik praktických pomocníků nikdy neuškodí.

Naše oblíbené jsou například Quip nebo Evernote – super na poznámky, to-do listy, ale hlavně na sdílení práce s kolegy. Mějte jednu z nich na všech svých nosičích a budete královnou organizace. Další poznámkové must have je Google Keep a bez všech forem Google Docs a Dropboxu si pracovní proces už skutečně neumíme představit.

  • Coffee break

Přesouváme se k příjemnějším částem seznamu. Bez pravidelných přestávek se pracovat nedá, studie to dokázaly, soustředění po určité době klesá na nulu a dále pod bod mrazu. Přestávky si naordinujte, doktor doporučil. ;) Dejte si kávu, koukněte na oblíbený blog, utečte do „růžového“ světa Instagramu, proberte s kolegyní vývoj Big Little Lies… Na 10 minut si určete jediný cíl – oddech!

  • Walk, walk, walk

… a úplně nejlepší forma relaxu je procházka. Stačí kratičká, několik chvil venku a únava zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. A když jsme u usnadňování pracovního života – slyšeli jste o super vychytávce, dioptrických samozabarvujících sklech Transitions od Essilor? Zapomeňte na nevzhledné „důchodcovské“ odstíny, věda opravdu postupuje mílovými kroky a na výběr jsou krásné barvy, a dokonce i skla s metalickým efektem! To tam je neustálé přehazování dioptrických a slunečných brýlí pokaždé, když budete chtít uniknout z kanceláře na čerstvý vzduch.

Praktičnost i estetický aspekt těchto skel otestovala Alex z blogu Tale of Miss A, tzn. brýle byly podrobeny opravdu poctivému pracovnímu nasazení a přísným módním kritériím! Článek o této novince se spoustou krásných fotek najdete na Alexině blogu zde.

  • Treat yo self

Bez pravidelného odměňování by byl život opravdu nehezká záležitost… Najděte si požitky, které vám zvednou náladu, a je úplně jedno, jaké to budou! Zajděte po celodenním shonu s kamarádkou na skleničku, uvelebte se s knížkou na lavičce v parku, dejte si výbornou večeři, pusťte si před spaním seriál, „jehož jméno se nesmí vyslovovat“ (každý máme seriálová guilty-pleasures, no ne?), nebo na Pinterestu procházejte fotky křečků džungarských, odměňovací fantazii se meze opravdu nekladou! ;)

Jaké jsou vaše vychytávky, které vám pomáhají zůstat ve stavu příčetnosti v průběhu pracovního týdne? Extrémně zvědaví jsme na odměňovací tipy… ;)


Text: Kateřina Kuldová

Foto: Alexandra Fráňová (Tale of Miss A & @alexfranova)