MÓDA JE UMĚNÍ!

markéta bártová

blogerkou Markétou Bártovou o outfitech jako způsobu sebevyjádření, o významu tetování a o vášni k hudbě…

markéta bártová

Co pro tebe bylo podnětem k  založení blogu?

Blog jsem si založila někdy na jaře roku 2013 a to na popud několika slečen ze serveru votočvohoz.cz, dnešního Vinted. Mé fotky se holkám natolik líbily, že mě opakovaně nabádaly k tomu, abych si založila vlastní fashion blog. A tak se stalo. :) Říkala jsem si, že se pokusím prostřednictvím blogu ukázat, že móda není jen o penězích. Že se dají najít skvělé kousky v sekáčích nebo že můžeme přešívat vlastní staré oblečení. Během vysoké ale blog nebyl prioritou a když jsem po státnicích na rok odletěla do USA, myslela jsem, že s ním nadobro končím. Po návratu loni na jaře jsem ale dostala chuť zkusit to znovu a začala jsem se blogování věnovat naplno.

markéta bártová

Tvým hlavním tématem je móda. Přibliž nám svůj přístup k oblékání a co pro tebe symbolizuje?

Móda je pro mě způsob sebevyjádření. Stejně jako například tetování nebo make-up. Navenek skrze ni prezentujeme svůj vkus, své momentální rozpoložení. Strašně mě mrzí, když někteří lidé vnímají módu povrchně, a proto vlastně i módní blogy jako bezduché povídání postrádající špetku smysluplného obsahu. Myslím si, že každá žena mi dá za pravdu, jak úžasně se cítí, když do ulic na jaře poprvé vyjde ve svých nejoblíbenějších šatech nebo na podzim v milovaném kabátu. Jak jí najednou vše připadá na tom světě úžasnější, cítí se krásnější a silnější a má pocit, že dokáže všelicos. A takhle bychom si měly připadat neustále a každý den volit takové oblečení, ve kterém se budeme 100% své. Móda by nám měla pomáhat zvýšit sebevědomí, dodat odvahu, nebo zkrátka jen zlepšit den. Je to umění a zároveň hra, kterou když se naučíme hrát, neuvěřitelně nám to zpříjemní život v mnoha směrech.

Kdo je tvou módní ikonou?

Mým velikým vzorem je úžasná Adriana Gastélum, v podstatě jediná blogerka, kterou opravdu pravidelně sleduji a hltám každý její článek. Miluju její osobitý styl a snad ještě více miluju její texty.

Věnuješ se také kresbě a sama sis navrhla a vytetovala svá tetování. Mají pro tebe hlubší význam a jak celkový proces probíhá?

No, v prvé řadě musím upozornit, že jsem naprostý amatér a to málo, co umím, jsem se naučila úplně sama… Nepočítaje YouTube tutorialy a pár tréninkových sezení s grepy a banány. :) Většina mých tetování význam má, nicméně nejsem typ člověka, který by je musel mít za každou cenu nějak hluboce zdůvodněná. Je to umění jako jiné a je dost možné, že si do budoucna vytetuju nějaký motiv, který se mi zkrátka “jen líbí” z ryze estetického hlediska a nebude mít žádný hlubší význam.

 Už čtyři roky jsi vegankou. Jaká byla tvá cesta k tomuto přístupu a do jakých sfér tvého života se veganství promítá?

Pro mě to bylo docela náhlé rozhodnutí. Narazila jsem na dokument Pozemšťané a po jeho zhlédnutí jsem se rozhodla přestat jíst maso. Trvalo ale jen pár týdnů, než jsem si uvědomila, že je to problém mnohem komplexnější a ze svého jídelníčku jsem vyřadila i ostatní živočišné produkty. Také jsem přestala nosit kožené oblečení a začala se zajímat o veganské módní i beauty značky. Veganství se tak začalo prolínat hned do několika sfér mého života. Postupně se z něj stala životní filozofie, kterou vnímám také jako akt mé zodpovědnosti vůči životnímu prostředí.

 Co je pro tebe nejlepší relax?

Poslech dobré hudby, jsem do ní šílený blázen! Každý den poslouchám hudbu několik hodin. Žánrově se neomezuju skoro vůbec, občas mám chuť na indie a folk, občas na starý hardrock, deep house nebo dubstep a jindy zase na klasiky. Za posledních několik let ale nejvíce poslouchám hip hop.

 Jaké jsou tvé osobní i profesní sny a plány do budoucna?

Strašně ráda bych zase někam vycestovala na delší dobu. Jelikož jsem velký milovník Japonska, japonské kultury, architektury, hudby a seriálů (lehce dost ujíždím na anime a manze:)), chtěla bych tuto zemi navštívit a nějaký čas tam pobýt. Také mě láka Vietnam, Kambodža a Nepál… Teď ale bydlím s přítelem v Brně, a jelikož on vycestovat nemůže, těžko by se mi od něj odcházelo, a tak zatím tyto své snílkovské plány beru s  rezervou a spíše si udělám několik menších sólo výletů. Co se profesních plánů týče, chci zapracovat na blogu a to jak na jeho designu, tak obsahu. Je hodně těžké prosadit se a konkurence je obrovská, ale já stále věřím, že mám šanci to jednou s blogem někam dotáhnout. Ač sama pořádně nevím, co si pod tím slovíčkem „někam“ mám představit…

Připravila: Kateřina Kuldová

Foto: Markéta Bártová