Najít ten správný balanc

Jak docílit harmonie ve freelancerském životě? Zeptali jsme se blogerky Alex

Mít práci jako koníček, být pánem svého času a jít si za svým vlastním snem je nesmírně krásná věc. Má to ale jeden velký háček – doba, kdy pracujete, a doba, kdy máte volný čas, začíná splývat v jedno.

Po vystudování práv jsem se vrhla rovnýma nohama do světa módy a krásy. Představa, že budu od osmi do pěti sedět v kanceláři, mě upřímně děsila a já se chopila první příležitosti, jak z těch „předvyjetých“ kolejí co nejrychleji vybočit. Začala jsem pracovat v módním odvětví jako asistentka, po pár měsících se stala redaktorkou, k tomu se přidala správa sociálních sítí klientů, no a po večerech jsem si psala pro svůj vlastní online beauty koutek – blog Tale of Miss A.

Ze všech mých koníčků se najednou stala regulérní práce a volný čas se smrskl na pár minut denně. V tomto tempu jsem vydržela přes dva roky, až jsem se jednoho dne probudila, sebrala všechnu odvahu světa a v práci oznámila, že končím a dávám se na volnou nohu. Nějakou dobu mi ale trvalo naučit se se svým časem správně nakládat a dovolit si užívat víkendy a volné večery. Jak tedy na to?

  1. Plánování

V tom jsem nikdy dobrá nebyla. Většina diářů skončila tak, že jsem si do nich první měsíc poctivě psala, pak to nadšení opadlo a do mého života vstoupil zase chaos. Nedávno jsem ale objevila kouzlo „Bullet Journalu“ – deníku, který si každý vytváří sám podle svých potřeb a mé dny dostaly úplně jiný rozměr. Píšu si do něj opravdu všechno, každý úkol, myšlenku, nápad, roční i každodenní plány a pak už jen odškrtávám.

  1. Umění říci ne

Když pracujete na volné noze, v začátcích si nemůžete dovolit odmítat klienty. Jenže ne každá zakázka stojí za vynaložené úsilí. Trvalo mi dlouho, než jsem řekla své první ne. Stejně tak mi trvalo, než jsem se naučila určit si svou cenu. Jakmile si ale stanovíte hranice, neskutečně se vám uleví.

  1. Zlatá hodinka

Ne všichni jsme ranní ptáčata. Pokud jste na tom podobně jako já a rána protrpíte, nevěste hlavu. Dělejte nejdříve rutinní věci a počkejte si na čas, kdy vám to nejlépe myslí a uzpůsobte svůj den tak, aby byl na kreativní „zlatou hodinku“ prostor. A hlavně se netrapte tím, že váš algoritmus neodpovídá příručkám o produktivním životě a snažte se ho respektovat.

  1. Řekněte si o pomoc

Zkuste se oprostit od toho, že si všechno stejně nejlépe uděláte sama a nebojte se požádat o pomoc kolegy, přátele, partnera. Věřte mi, váš kolega tu tabulku umí vyplnit stejně dobře jako vy a partner nakoupit také dokáže.

  1. Čas být offline

Naučte se trávit svůj volný čas offline a snažte se omezit dobu na sociálních sítích. Já mám jednouché pravidlo: jakmile přijde přítel domů, telefony necháváme vedle v místnosti a užíváme si vzácné chvíle, které máme jen pro sebe. Mluvte, bavte se a přestaňte svůj život srovnávat s tím, co vidíte na sociálních sítích.

Jakmile si váš pracovní a osobní život najde ten správný balanc, začnou se dít věci. Já se kromě blogerky na plný úvazek rozhodla posunout zase o kousek dál a se svou kamarádkou Lucií založila PR agenturu LA communication a nemůžu se dočkat, co nového mi tato etapa přinese. Rovnováha je prostě klíčem k úspěchu!

Foto a text: Alexandra Fráňová