O KRÁSE UDRŽITELNÉHO ŠATNÍKU

Tereza2

Udržitelnost a zodpovědný (a o to krásnější!) přístup k módě a životnímu stylu celkově rezonují v našem materialistickém a věcmi přeplněném světě čím dál více. A to nás nesmírně těší! O to větší radost nám udělalo, že vám můžeme představit blogerku, fotografku, návrhářku, „kutilku“ ;) – zkrátka skrz naskrz kreativní bytost – Terezu, která stojí za blogem Dog & Pineapple. Přečtěte si o tom, jak vytvořit udržitelný šatník, která z blogerek je její největší inspirací, jak by strávila ideální víkendový den a proč je Praha nejlepší místo pro život. ;)

kimono-white-highest-2

Ahoj Terezo, na úvod nám prozraď něco málo o sobě… ;)

Už odmalička trpím posedlostí neustále něco vytvářet. Když mi bylo 12 let, vyrobila jsem si vlastní stůl. Postupem času jsem se trochu zklidnila, ale nikdy mě ta touha nepustila, a tak jsem vystudovala dvě výtvarné školy, nejprve fotografii a poté volné umění. Sama jsem se naučila i šít, protože móda je mojí další vášní. Jen mě trápí její dopad na společnost a prostředí. Proto jsem se rozhodla vytvářet Dog & Pineapple – blog o módě, kterou si sama vytvářím.

Co pro tebe bylo hlavním podnětem k založení blogu? Byl to spontánní nápad, nebo jsi o tom přemýšlela delší dobu?

Pár blogů jsem v minulosti už měla, jeden i docela slušně čtený, ale bohužel jsem ho tak trochu přerostla. Změnil se můj život, mé hodnoty a já dospěla a věnovala se radši kariéře než blogu. Jenže mi za ty roky blogování začalo chybět. Najednou se po dokončení vysoké v mém životě uvolnilo místo a já potřebovala nějaké kreativní vyžití. Vlastní svět, kde si mohu napsat, co chci, a spolu s tím se výtvarně projevit. Dva roky jsem vymýšlela, o čem vlastně psát a jak blog postavit. Vždy jsem toužila po módním blogu, ale nechtěla jsem být tou, která si kupuje nebo půjčuje oblečení kvůli fotkám. A tak se zrodila myšlenka ukázat světu, že doma šité oblečení může trendy dokonce překonat.

DIY - pearls-6

Téma udržitelného šatníku je hlavním pilířem blogu Dog & Pineapple. Jak tvůj zodpovědný přístup ovlivňuje to, jak k odívání přistupuješ?

Ještě jako úplně malá holka jsem s mamkou sledovala módní přehlídky a snila o tom, že jednoho dne budu návrhářka. Jenže jsem spíš než ke kresbě inklinovala k fotografii a řemeslné práci a móda se mi stala koníčkem. Šití oblečení pro sebe samu je totiž praktická dovednost a člověk se díky tomu stane návrhářem sám sobě. Díky šití jsem se naučila rozpoznat materiál, kvalitu zpracování, padnoucí střih a moje laťka pro nákup oblečení se zvedla o dost výš. Obchody mé požadavky zkrátka ne vždy splňují ať už zodpovědným přístupem, kvalitou, nebo cenou. Postupem času jsem se začala zajímat i o podmínky výroby a dopad našeho zájmu o módu na prostředí a řekla si, že k oblékání budu přistupovat zodpovědně a s rozmyslem.

Máš nějaké tipy, jak s udržitelným a minimalističtějším šatníkem začít… ale hlavně jak i vytrvat?

Je toho spousta, co se dá pro zodpovědnější šatník udělat. Prvním krokem ale je zajímat se o toto téma a hledat informace. Člověku se lépe začíná, když ví, proč to dělá.

Poté je dobré přestat spojovat si nakupování s požitkem. Praktické je udělat si seznam toho, co má člověk doma, a toho, co je třeba kupovat pravidelně (jako ponožky, spodní prádlo či basic trička). Další věci se dají sehnat v secondhandech (někdy to jsou i skutečné perly!), něco si lze i půjčit. Člověk se nemusí hned vyhraňovat, celé kouzlo je v tom, že při nákupu přemýšlíte a uvažujete. Další důležitá věc je péče, jen tak oblečení vydrží co nejdéle.

Příjemným bonusem je, že se takto dá ušetřit třeba na boty či kabelku od nějakého návrháře nebo etablované značky.


kimono-white-5

Kde čerpáš inspiraci pro své články, fotky a další kreativní tvorbu?

Témata článků mě zatím napadají přirozeně, takže čerpám ze svého života. Větší přípravu však věnuji focení, kdy se nechávám inspirovat třeba Instagramem nebo Tumblerem, ale také si čas od času otevřu nějakou knihu o umění a snažím se hrát si se stylizací a světlem jako třeba na nějakém obraze z gotiky. No, a k šití se nechávám inspirovat módními přehlídkami z celého světa, aktuálními trendy, ale i třeba tím, co je v obchodech.

Máš oblíbené blogy a instagramové účty, které pravidelně sleduješ?

Na Instagramu mě hodně baví evropské módní influencerky. Mám už totiž trochu po krk umělých řas, konturování a té instagramové uniformity, hledám spíše přirozenost a osobitost. Zbožňuji třeba @damoyantwerp nebo @blackarrowblog, neobjevenou Cécile @_madeby6_, @veronikaheilbrunner, @pernilleteisbaek a @sabinasocol. O všech těch úžasných osobnostech, které mě na Instagramu baví, bych mohla vydat knihu! Co se týká blogerek, mým největším vzorem je Garance Doré.

 dp-bronzer-6

Jaké jsou tvé další zájmy?

Je toho strašně moc, ale možná díky tomu jsem se nikdy vlastně nestihla nudit. Kromě šití, vyšívání a pletení je to třeba zpěv a vaření, obojí miluji odmalička. Pak také fitness, i když by to do mě na první pohled možná nikdo neřekl, turistika na venkově, zahradničení, bylinkaření a všelijaké vyrábění od dekorací a kosmetiky až třeba po nábytek. S tátou se hodně realizujeme na chalupě, kterou stavíme. Tam se můžeme opravdu vyřádit.

Máš před sebou volný den, žádné povinnosti na obzoru. Co podnikneš?

Jako první bych si dala výbornou snídani v nějaké příjemné kavárně a přečetla si knížku, poté bych sebrala své dva psy a odjela s nimi na venkov, kde bych relaxovala prací na bylinkovém záhonu, poté si uvařila pozdní oběd, o kterém bych zpracovala i hezký článek, odpoledne si užila někde venku při focení nebo vyrábění a večer zakončila grilováním s přáteli. To by byla moje idylka – kombinace kreativity, odpočinku a pohody.

snack-1

BUĎ, ANEBO

Espresso x flat white

Espresso černé jak noc.

Botasky x mokasíny

Jednoznačně botasky. V osobním i pracovním životě jsou botasky osudové boty.

Ranní ptáče x večerní sova

Přála bych si být ranní ptáče, protože rána miluji, ale před osmou bohužel vstávat neumím.

Organizace x teorie chaosu

Strašně moc toužím po organizaci, ale mým životem vládne chaos. 

h x jóga

Obojí mi v životě moc pomáhá, psychicky i fyzicky. Takže jeden den běh, druhý jóga – anebo rovnou obojí najednou!

Poklidný večer doma s knihou x drink v baru s kamarádkami

Omluva všem mým kamarádkám, ale „doma s knihou“ na 100 %. :)

Paříž x New York

Praha! V NYC jsem sice ještě nebyla a vizuálně se mi moc líbí, jen si nejsem jistá, jestli bych zvládla tu šeď a množství lidí. Paříž pro mě zase byla jedno velké zklamání. Takže Praha, která má od všeho trochu.

Girls x Hra o trůny

Girls, Girls, Girls! Lena Dunham má můj respekt za to, co vytvořila!

shirt-5

Sledujte Terezu na Instagramu @dogandpineapple

Připravila: Kateřina Kuldová

Foto: Tereza Šťastná