ŽÍT ZDRAVĚ A V HARMONII SAMA SE SEBOU

preview-_-16-06-24-bara_

Nezní to jako snadný úkol a ano, často je změna životního stylu běh na dlouhou trať. Ale proč nezačít už dnes? Dejte výmluvám vale a najděte vytoužený balanc. Poradí vám Bára z blogu Detox chutně.


Co pro tebe znamená zdravý životní styl?

Životní styl je zrcadlo toho, kdo jsme a jaký přístup máme sami k sobě. Do určité míry nás hodně definuje. Každý ho máme trochu jiný a jeho podoba o nás hodně vypovídá. Zdravý životní styl je pro mě ten, který je v souladu s tím, kdo jsem a jaká chci být. Měl by mi zajistit dostatek síly, energie a chuti do života. A to díky vyvážené střídmé stravě, zdravému pohybu a péči o vlastní psychiku.

Máš nějaký tip, jak se motivovat a jak si motivaci udržet?

Chce to začít pozvolna. Nenutit se a vzít to spíš hravě. Vybrat si třeba zdravé potraviny, které vám chutnají, a začít je jíst častěji na různé způsoby. Vybrat si sport, který je vám nejbližší, a tomu se věnovat. Nebrat to tak, že něco musím a něco zase nesmím. Naopak – co můžu a co chci. Pokroky si třeba měřte, ať vidíte postup.

img_20160208_175101

Zabýváš se nejen motivací, ale i detoxikací mysli. Jak v dnešní uspěchané době zůstat vyrovnaný a bojovat se stresem?

Technik je spousta. Snažím se hodně zaměřovat na vnímání vlastního těla, které je vždy odrazem psychiky. Kdysi jsem se naučila pochválit se každý večer za 3 věci, které se mi během dne povedly. Když je toho na mě moc, jdu si sama zaběhat, zacvičím si jógu se zavřenýma očima, soustředím se na dech nebo si pustím řízenou meditaci. Říkám si, že je úplně v pořádku, kde na své cestě teď právě jsem. Vím, co chci, ale snažím se na tom nelpět. Jen když se uvolníme, dají se události v našem životě do pohybu. Někdy je mnohem těžší umět se uvolnit než dřít jako kůň.

Jaký je tvůj oblíbený sport a jak bojuješ s leností?

Nejradši mám chůzi, běh, jógu a tanec. Hlavně poslední tři jsou pro mě takovou formou meditace, kdy se snažím nesoustředit na nic jiného než na sebe a svoje tělo. Když jsem kvůli zranění musela sport vynechat, byla jsem dost nešťastná. Patří ke mně celý život. Sportuji podle času tak 4x týdně. Jak se do toho tempa člověk dostane, moc těch lenivých dní není. Je to už prostě návyk. Trochu i závislost. Když jsem ale opravdu hodně unavená, nikam nejdu. Postupně se učím respektovat svoje tělo.

img_20160603_174143

Máš osvědčený beauty tip, oblíbené produkty?

Jééé, těch já mám! :) Spoustu jich najdete i na blogu. Jsem v tomhle klasicky holčičí. Delší dobu už například nedám dopustit na přírodní dekorativní kosmetiku Lily Lolo. Tak 80 % všech mých kosmetických přípravků je přírodních. Nejlepší beauty tip v mém dosavadním životě byl ale půst. Člověk by nevěřil, co pár dní bez jídla s lidským tělem udělá. Paradoxně příval dobré nálady, klidu, harmonie, nádherná zářivá pleť, kila dolů. Po 4 dnech v harmonizačním centru jsem měla pocit, jako bych o šest let omládla.

Je krásné babí léto a před sebou máš celý den volna, jak ho strávíš?

Probudím se brzy vedle svého přítele v našem oblíbeném penzionu na farmě v severních Čechách. Chvíli se jen tak válíme v posteli, protože rychlé vstávání… to já nerada. Dole v restauraci, kde vaří jen z čerstvých lokálních surovin, si dáme k snídani kafe se sójovým mlékem a ty jejich úžasné lívance, co vypadají spíš jako koblížek se spoustou ovoce. Vyrážíme na pořádnou túru do hor a lesů. Odpoledne se vrátíme do penzionu, dáme si něco dobrého a chvíli si čteme a odpočíváme na sluníčku. Pak přijedou přátelé nebo rodina. Spolu se bavíme a smějeme u večeře.

Sledujte Báru na Detox chutně & @barasedlakova

Připravila: Kateřina Kuldová

Foto: Barbora / Detox chutně