Myslete na své zdraví

Dát si relaxační koupel nebo si koupit novou proutěnou kabelku ve stylu francouzských It Girls, to na paměti zajisté máte. Ale co ten druh péče o sebe samu, který není tak příjemný a ani na první pohled nezbytný? Vzpomenete si věnovat pravidelnou pozornost svému zdraví?

Hádáme, že často ne. Dokud je nám dobře a tělo funguje, jak má, nevěnujeme tomuto druhu péče mnoho pozornosti. A přitom to je tak důležité! Nepřeháníme, když řekneme, že životně důležité. Součástí starání se o zdraví by mělo být i pravidelné vyšetření a samovyšetření prsu.

Uznáváme, nezní to jako nejzábavnější program. Ale co zkusit vytvořit si rituály, které radostné budou? Když si „pouze“ přidáte další must-do aktivitu do už tak přecpaného rozvrhu, bude její dodržování těžké a pravděpodobně za nějakou dobu polevíte a nakonec… Dobrý záměr bude ten tam. Jak tedy neztratit motivaci, vytrvat a nezanedbávat se?

1.Samovyšetření aneb spojte příjemné s užitečným

Provádět samovyšetření prsu by se pro vás mělo stát samozřejmostí. Stejně jako se jednou za čas věnujete domácímu generálnímu úklidu, měla byste jednou za měsíc provádět samovyšetření. Precizní a přehledný návod najdete například na zdravaprsa.cz.

Aby se vám podařilo zakomponovat tuto činnost do všednodenní rutiny, spojte si ji s příjemnou aktivitou. Dopřejte si před samovyšetřením dlouhý relax ve vaně plné voňavé pěny nebo si pokaždé za odměnu pusťte oblíbený guilty pleasure seriál. A co sklenka vína nebo poctivá porce luxusní čokolády, takové, kterou si běžně nekoupíte? Vaší odměňovací kreativitě se žádné meze nekladou! Jediným „úkolem“ je vytvořit si rituál, na který se díky jeho příjemné části budete těšit.

2.Vyšetření a nákup vysněné podprsenky

Na pravidelné prohlídky byste měla docházet jednou za dva roky (při vyšší pravděpodobnosti výskytu rakoviny jednou za rok). Návštěva jakéhokoli lékaře není něco, na co se člověk těší, ale existují maličkosti, které dokážou ubrat na té stresující části zážitku.

Základem úspěchu je najít specializované pracoviště, kde se o vás dobře postarají a kde se budete cítit méně v napětí. A jelikož je i v tomto případě vše o lidech, lékařka/lékař vám musí vyhovovat. Jde o intimní zážitek, dejte si proto načas a hledejte informace, sbírejte reference od kamarádek, navštivte více center a to „své“ brzy objevíte.

S profesionálním a vřelým týmem odborníků odhodlaných pomoci se setkáte například v Breast Unit Prague. Toto špičkové centrum s osobním přístupem se specializuje na diagnostiku zhoubných i nezhoubných onemocnění prsu.

A co dalšího podniknout, abyste se, alespoň v rámci možností, na den, kdy máte naplánované vyšetření, těšila? Co takhle nákup nové podprsenky? Udělejte si i z tohoto kroku odměňovací rituál. Po absolvování každé návštěvy lékaře zajděte do obchodu se spodním prádlem a pořiďte si podprsenku, o níž sníte už nějaký ten pátek. Je jasně růžová a krajková a vy neustále zpochybňujete, zda ji využijete? Nebo je to další hladká černá, kterých máte už víc než deset? Zodpovědné zábrany stranou, kupte si takovou, po které toužíte, protože… Zasloužíte si to!

3.Pomáhejte, dobrý pocit je k nezaplacení

Udělejte dobrý skutek a zaplaví vás vlna štěstí. A pomoci potřebným opravdu není NIKDY dost. Zapojte se jakýmkoli způsobem a podporujte organizace specializující se na boj proti rakovině prsu. Samozřejmostí je to, že budete brát v potaz své finanční i časové možnosti, ale věříme, že například účast na každoročních Avon Pochodech je něco, co se do rozvrhu každé z nás vejde. A tento silně motivující zážitek s vámi už zůstane a bude vás nabíjet pozitivní energií.

Dalším jedinečným projektem je inciativa Bellis. Tato organizace je tu pro všechny ženy a dívky, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu. Pořádání charitativních akcí, osvěta, sdílení příběhů, zkušeností a zaštítění pocitu, že ženy v této děsivě nelehké situaci nejsou samy – toto vše projekt Bellis vytváří a nabízí.

Starejte se o sebe s láskou a oddaností, tělo i zdraví máme jen jedno a zaslouží si naši 100% pozornost… A i pravidelný příděl odměn. ;)

 Text: Kateřina Kuldová

Foto: Věra Křeháčková