TANEC S VLKY

S konceptem platformy Travel with Maya jsme vás seznámili už dříve, dnes vám přinášíme inspirativní rozhovor se zakladatelkou tohoto na české poměry ojedinělého projektu. Seznamte se s Irenou, fotografkou, blogerkou a cestovatelkou, a s její tajemnou vlčicí Mayou…

Začneme na počátku příběhu – jak jste se s Mayou „našly“?

Mayu jsem si pořídila zcela netradičně. Dlouho jsem uvažovala o plemeni československý vlčák, ale nechtěla jsem si jen rychle vybrat štěňátko a nijak se o proces nezajímat. A tak jsem si vyhlídla nádhernou fenku Aileen Vlčí Tlapku (Mayinu maminku), navázala kontakt s její chovatelkou a na Mayu si celé 2 roky počkala.

Jak projekt Travel with Maya vznikl a co vše předcházelo jeho současné podobě?

S TWM jsem začala opravdu spontánně! Minulé léto jsem poprvé po dlouhé době neměla žádné plány na dovolenou a Maya měla oslavit své první narozeniny. A tak jsem jí jako dárek věnovala dva měsíce toulek českou krajinou. To byl počátek Travel with Maya. Původně šlo pouze o blog, který se zabýval tematikou cestování se psem, ale za necelých 9 měsíců se z něho stala plnohodnotná značka, v rámci které ve spolupráci s chovatelkou Monikou, ilustrátorkou Marií Lupachevou a Záchrannou stanicí pro československé vlčáky vznikla i kolekce oblečení do přírody. Část výtěžku poputuje na účet Záchranné stanice, z čehož jsem nadšená! Další úspěch, na který jsem opravdu pyšná, je, že mé fotografie Mayi byly publikovány v časopisech v daleké Kanadě a v květnu tohoto roku vyjdou opět jak v Kanadě, tak ve Spojených státech.

Máš jasné plány ohledně budoucího vývoje TWM?

Jsem profesí fotografka, takže směr je jasný: fotím pro klienty. Plus vzhledem k tomu, že máme nyní v e-shopu hmatatelný produkt, využívám svých marketingových znalostí k rozvoji značky a k pomoci Záchranné stanici. Mým plánem je vybudovat silný brand se širokým sortimentem, z něhož si vyberou milovníci přírody a cestování.

Fotit zvíře ve volné přírodě musí být hodně náročné. Existuje taktika, která se ti v těchto situacích osvědčila?

Upřímně, žádnou taktiku nemám. :) Chování zvířat je absolutně nepředvídatelné. Stává se, že za celý den nenafotím jediný snímek a jindy naopak vytvořím celý editorial za dvě hodiny. Musím se neustále přizpůsobovat, učit se splynout s přírodou a hlavně předvídat.

Základním stavebním kamenem TWM je cestování a příroda. Co pro tebe tyto dvě věci znamenají?

Cestování je pro mě určitá forma volnosti, příroda zase nabízí prostředí čisté, nerušené, bez přetvářek. Kombinace svobody a možnosti být sama sebou posouvá mé hranice. Nemluvě o tom, že mi putování volnou krajinou dodává pocit harmonie v našem uspěchaném světě.

Máš vysněnou destinaci, kam by ses společně s Mayou chtěla podívat?

Mým snem je procestovat s Mayou a s Altajem, vlčákem, kterého jsem před nedávnem ze Záchranné stanice adoptovala, celou Kanadu. Vše má ale svůj čas a letos se soustředím na budování značky. Možná se nám Kanada poštěstí už za rok… To je ale ve hvězdách…

Představ si, že tě čeká volný nepracovní víkend – co společně s Mayou podniknete?

Už samotné „volný nepracovní“ zní jako sen. :) Přiznám se ale, že bychom dělaly to, co jindy – zmizely bychom v divočině a procestovaly další kus neprozkoumané přírody…

Travel with Maya v obrazech…

Součástí značky TWM je i kolekce oblečení pro volný čas, které zdobí ilustrace umělkyně Marie Lupachevy.

Jak tvá spolupráce s TWM začala?

Mnohokrát jsme s Irčou mluvily o tom, že bychom společně rády něco vytvořily. A pak mě jednou Irča pozvala na úžasnou večeři, představila mi celý koncept a já nemohla odmítnout!

Kde čerpáš inspiraci?

Úplně všude! Inspirace je okolo nás, je ve vzduchu…

Jaká jsou tvá oblíbená témata a proč?

Nejzajímavější jsou vždy vlastní city a myšlenky a to, co je vyvolává. A proč? Přece proto, že sama se sebou trávím nejvíce času. :)

 

Chcete také pomoci opuštěným vlčákům? Na stránkách pomoc-csvlcak.cz najdete informace, jak učinit dobrý skutek.


Připravila: Kateřina Kuldová

Foto: Irena Markovich (Travel with Maya & @travelwithmaya)

Ilustrace: Maria Lupacheva (@marialupacheva)

 

 1. 10.6.2017 / 23:36

  There is definately a great deal to learn about this topic.
  I love all of the points you made.

 2. 22.6.2017 / 1:30

  Loving the info on this internet site, you have done great job on the content.

 3. 1.10.2017 / 17:58

  Do you feel like you have tried everything possible in order to lose weight? You are not alone–many people have the same problem. The following article is designed to give you tips that you may not have even known existed. By following these tips, you will reach your weight loss goal in no time.

 4. 3.10.2017 / 6:08

  Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.

  If youre a new or old fan of the show there are Tours and museums you can go and see some of the locations and memorabilia of this classic show. The Doctor Who Tour of London will take you on over 15 locations from the show, some from the new series and some from old sites like the location of The Invasion and Resurrection of the Darleks. The tour also takes you to the TV museum in London where you will get to see some of the cosumes worn in the show and props used. Also you can buy gifts and memorabilia from the shop.

  You will learn all about how the shows were made so the tour is also educational. If you want to take pictures of the locations thats not a problem. Remember the front door of 10 Downing Street in Aliens of London? Well you can get up and close to this and get your picture taken in front of the door. Rose Tyler fans will love the tour as you get to drop by her home in the show.

  Why not go that extra mile and actually meet a Doctor Who star. Well this is possible with private or group tours. You will get the general tour but included will be a pre-arranged meeting or lunch with a celebrity from the show. This will obviously depend on availability of the celebrity and the cost will reflect the popularity of that celebrity.

  There are tours in London and also Wales. The Wales tours take you to Cardiff where you will see lots of location which were featured in shows since 2005. You can leave from London or at Leigh Delamere services station on the M4. There is a Doctor Who exhibition in Cardiff which you get to see. At the end of the Doctor Who tour you get a souvenir group picture sent you by email which is a nice touch.

  For seriously devoted Doctor Who fans there is a 3 day tour which takes you to all the locations in both London and Cardiff. You will see locations from the past 45 years as well as recent sites from the lasted Doctor Who series. Day one is based in London where you get to see 15 sites. Day two takes you to Cardiff where you get to mean the real life owner of the to see we have an Gothic property used as the location of the school in Human Nature. The final day is partly spent in Cardiff with a walking tour at Cardiff Bay, then you head back to London but a stop at Stonehenge to see the site of the Pandoica. Then its dinner at The Cloven Hoof pub in Devils End b efore you taken back to central London.

   

 5. 8.10.2017 / 14:38

  Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

  The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

  When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

  The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

 6. 11.10.2017 / 16:54

  Writing a medical thesis or dissertation is a task done by almost all postgraduate and master’s medical students. Dissertation is derived from the Latin word disserto which means discuss. It is essential to write successful medical papers such as medicine essays and medical thesis papers. There are several reasons as to why students write medicine essays. One of the reasons is to promote enhancement of critical judgment, research skills as well as analytical skills. Moreover, medicine essay writing produce students with the ability to 4evaluate and analyze data critically.

  The initial step for writing medicine essays is to choose a topic. A writer should have at least three topics to choose from. The topic has to be interesting, feasible and relevant. It is essential to write quality medicine essay. Hence, students need to have analytical skills and perfect writing skills. The writing skills will enable them write outstanding essay papers that can be highly regarded by instructors and professors. Teachers often require a lot and expect a lot from their students in terms of medicine essay writing. for this reason, students find essay writing to be an extremely difficult task and hence resort to buying custom medicine essays.

  A custom medicine essay has to be written by professional writers who are qualified in the field of nursing. Moreover, the custom medicine essay has to be original and plagiarism free. This means that it has to be written from scratch by experts with many years experience. The many years experience should enable a writer to write any form of medical paper including medical thesis, medicine essay and even medicine research paper. Moreover, experience will enable a writer to write a medicine essay that can guarantee academic success.

  Students get custom medicine essays from custom writing company. It is essential to choose the best company so that one can get the best custom medicine essay. The best and the most reliable medicine essay writing company should have some unique characteristics such as affordability and the ability to provide original and superior quality medicine essays. The other quality is that the company has to hire expert writers who can write quality medicine essays and other types of medical papers. The essays should not only be quality but also plagiarism free and free of grammatical and spelling mistakes.

  A custom medicine essay has a similar structure to any other academic essay assignment. It has an introduction that introduces the topic and tells the reader what the essay is all about. The second section is the body that has many paragraphs supporting the main topic. Finally there is the conclusion that briefly summarizes what has been discussed in the body section of the essay. Students should choose reliable writing companies so that they can get quality custom papers on several fields such as technology, sociology and law in addition to medicine field.

  Our custom writing company is the best company that all clients should rely on when in need of any given type of medicine paper. We provide quality papers that not only plagiarism free but also original. Moreover, our custom papers are affordable and able to guarantee academic excellence at all times. All our medical papers are reliable and sure of satisfying clients at all times.

   

 7. 17.10.2017 / 4:25

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read article!|

 8. 17.10.2017 / 21:03

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through content from other writers and practice something from their web sites. |

 9. 17.10.2017 / 21:59

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!|

 10. 17.10.2017 / 22:34

  Tremendous issues here. I’m very glad to see your post. Thank you a lot and I’m looking ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?|

 11. 18.10.2017 / 0:36

  You ought to take part in a contest for one of the finest websites online. I most certainly will recommend this website!|

 12. 18.10.2017 / 0:43

  Very descriptive article, I liked that a lot. Will there be a part 2?|

 13. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.|

 14. 18.10.2017 / 3:13

  Good write-up. I definitely love this website. Keep it up!|

 15. 18.10.2017 / 5:28

  I believe this is one of the so much significant information for me. And i am satisfied studying your article. However wanna remark on few basic things, The website style is great, the articles is truly great : D. Just right task, cheers|

 16. 18.10.2017 / 8:53

  It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy. I have learn this put up and if I may I want to counsel you some fascinating issues or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more issues approximately it!|

 17. 18.10.2017 / 10:39

  Wow, awesome weblog layout! How long have you been blogging for? you made blogging glance easy. The full look of your web site is excellent, let alone the content!

 18. 18.10.2017 / 13:38

  We stumbled over here different web address and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.|

 19. 18.10.2017 / 13:38

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 20. 18.10.2017 / 14:11

  Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 21. 19.10.2017 / 10:33

  Thank you for any other informative website. Where else may just I am getting that type of information written in such an ideal way? I’ve a mission that I’m simply now operating on, and I’ve been at the glance out for such info.|

 22. 19.10.2017 / 13:03

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 23. 19.10.2017 / 17:25

  Saved as a favorite, I love your site!|

 24. 19.10.2017 / 19:44

  You’ve made some good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.|

 25. Hi there, just was alert to your blog thru Google, and located that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful when you continue this in future. Many people will probably be benefited from your writing. Cheers!|

 26. 19.10.2017 / 23:39

  Great blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|

 27. 20.10.2017 / 3:58

  Wow, that’s what I was exploring for, what a material! present here at this weblog, thanks admin of this website.|

 28. 20.10.2017 / 6:30

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my hunt for something concerning this.|

 29. 20.10.2017 / 9:10

  This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read article!|

 30. I know this website gives quality based content and extra data, is there any other site which offers such stuff in quality?|

 31. 21.10.2017 / 3:49

  I do not even know the way I finished up right here, but I believed this put up was once great. I don’t understand who you are however definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already. Cheers!|

 32. 21.10.2017 / 21:39

  Hi there, just wanted to tell you, I liked this post. It was inspiring. Keep on posting!|

 33. 22.10.2017 / 6:07

  Hello to every one, it’s really a nice for me to pay a visit this web page, it consists of important Information.|

 34. 22.10.2017 / 15:14

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this place.|

 35. It’s going to be end of mine day, except before finish I am reading this impressive piece of writing to increase my knowledge.|

 36. 23.10.2017 / 19:28

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something again and aid others such as you aided me.|

 37. 24.10.2017 / 14:41

  I love what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.|

 38. Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write or else it is complicated to write.|

 39. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.|

 40. 25.10.2017 / 19:52

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be useful to read content from other authors and practice a little something from their websites. |

 41. 25.10.2017 / 20:05

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 42. 25.10.2017 / 21:03

  I was extremely pleased to find this website. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and I have you book-marked to check out new things in your web site.|

 43. 25.10.2017 / 22:14

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping to offer one thing again and aid others such as you helped me.|

 44. 25.10.2017 / 23:29

  When some one searches for his vital thing, so he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 45. 26.10.2017 / 0:37

  I am in fact grateful to the holder of this site who has shared this fantastic post at at this place.|

 46. 26.10.2017 / 1:48

  I think this is among the most significant info for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna observation on some normal things, The web site taste is great, the articles is in point of fact nice : D. Just right process, cheers|

 47. 26.10.2017 / 3:07

  Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you’re a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice morning!|

 48. 26.10.2017 / 4:27

  Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 49. 26.10.2017 / 5:45

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 50. 26.10.2017 / 6:01

  Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 51. 26.10.2017 / 8:10

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 52. 26.10.2017 / 9:24

  great put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You must proceed your writing. I am confident, you’ve a huge readers‘ base already!|

 53. 26.10.2017 / 10:40

  Hi! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established blog like yours require a lot of work? I’m brand new to blogging however I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 54. 26.10.2017 / 13:20

  Wow, fantastic blog structure! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The whole glance of your site is magnificent, as smartly as the content!

 55. 26.10.2017 / 14:41

  It’s very trouble-free to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this web site.|

 56. 26.10.2017 / 16:00

  Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers|

 57. 26.10.2017 / 16:36

  Hi there, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.|

 58. 26.10.2017 / 18:29

  Very good info. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!|

 59. 26.10.2017 / 19:41

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers except this post is actually a good post, keep it up.|

 60. 26.10.2017 / 20:53

  Hey there! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does operating a well-established blog like yours require a massive amount work? I’m brand new to blogging however I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 61. 26.10.2017 / 22:04

  Hello there, I discovered your web site by way of Google whilst looking for a similar topic, your website came up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 62. 27.10.2017 / 0:31

  I do believe all of the ideas you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for starters. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.|

 63. 27.10.2017 / 1:45

  If you desire to get a good deal from this post then you have to apply such strategies to your won webpage.|

 64. 27.10.2017 / 2:07

  Hello I am so happy I found your site, I really found you by error, while I was searching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.|

 65. 27.10.2017 / 3:01

  Hi! I’ve been reading your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to say keep up the excellent job!|

 66. 27.10.2017 / 4:25

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?|

 67. 27.10.2017 / 5:46

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles or reviews every day along with a cup of coffee.|

 68. 27.10.2017 / 8:16

  hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.|

 69. 27.10.2017 / 9:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is also very good.|

 70. 27.10.2017 / 10:45

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.|

 71. I do accept as true with all of the ideas you have offered in your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very brief for beginners. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.|

 72. 27.10.2017 / 13:20

  For newest information you have to pay a quick visit world-wide-web and on web I found this site as a best site for newest updates.|

 73. 27.10.2017 / 14:40

  Very energetic article, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

 74. 27.10.2017 / 15:53

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!|

 75. 27.10.2017 / 17:05

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 76. 27.10.2017 / 19:25

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.|

 77. 27.10.2017 / 20:34

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something relating to this.|

 78. 27.10.2017 / 22:10

  Genuinely no matter if someone doesn’t understand after that its up to other people that they will assist, so here it happens.|

 79. 27.10.2017 / 22:56

  Hello terrific blog! Does running a blog such as this require a large amount of work? I’ve absolutely no understanding of programming however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject however I simply needed to ask. Thanks!|

 80. 28.10.2017 / 0:06

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.|

 81. 28.10.2017 / 1:15

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write or else it is difficult to write.|

 82. 28.10.2017 / 2:26

  As the admin of this website is working, no uncertainty very quickly it will be famous, due to its quality contents.|

 83. 28.10.2017 / 3:38

  I just could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply in your guests? Is going to be again ceaselessly in order to inspect new posts|

 84. 28.10.2017 / 4:54

  Hello would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 85. 28.10.2017 / 6:12

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 86. I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.|

 87. 29.10.2017 / 1:11

  Hi there to every body, it’s my first pay a quick visit of this blog; this web site consists of amazing and really excellent data for readers.|

 88. 29.10.2017 / 9:40

  If some one desires expert view regarding running a blog after that i suggest him/her to pay a quick visit this website, Keep up the good job.|

 89. 29.10.2017 / 18:06

  I will right away grasp your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me realize in order that I could subscribe. Thanks.|

 90. 30.10.2017 / 11:41

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 91. 30.10.2017 / 21:27

  Superb, what a website it is! This weblog provides helpful information to us, keep it up.|

 92. 31.10.2017 / 6:49

  you’re really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a magnificent process on this matter!|

 93. 31.10.2017 / 17:08

  We are a group of volunteers and opening a
  new scheme in our community. Your web site provided us with
  valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 94. 1.11.2017 / 2:38

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to express that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most for sure will make certain to do not disregard this website and provides it a glance on a continuing basis.|

 95. Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 96. 1.11.2017 / 22:08

  Amazing! Its truly remarkable post, I have got much clear idea concerning from this post.|

 97. 2.11.2017 / 19:03

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!|

 98. 3.11.2017 / 5:06

  Someone essentially assist to make critically articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular put up amazing. Great process!|

 99. 3.11.2017 / 15:12

  Quality posts is the important to interest the viewers to visit the website, that’s what this web page is providing.|

 100. 3.11.2017 / 17:11

  Article writing is also a fun, if you know after that you can write if not it is complex to
  write.

 101. Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 102. 5.11.2017 / 6:35

  We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website offered us with useful information to work on. You’ve performed an impressive job and our whole neighborhood can be thankful to you.|

 103. 5.11.2017 / 8:51

  It’s not my first time to pay a quick visit this web page, i am visiting this
  website dailly and get fastidious data from here daily.

 104. 5.11.2017 / 17:24

  Your means of describing the whole thing in this piece of writing is truly nice, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.|

 105. 6.11.2017 / 3:58

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about unexpected feelings.|

 106. 6.11.2017 / 14:19

  Hi there I am so grateful I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.|

 107. 6.11.2017 / 21:02

  I simply had to say thanks yet again. I’m not certain the things that I would’ve made to happen in the absence of the entire pointers discussed by you about such a field. Certainly was the depressing situation in my view, but discovering a professional tactic you handled it took me to cry for contentment. I’m happy for your assistance and even pray you recognize what a great job your are carrying out instructing other individuals using your site. More than likely you have never come across all of us.

 108. 7.11.2017 / 11:55

  This web site really has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask. |

 109. 7.11.2017 / 23:50

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!|

 110. 8.11.2017 / 10:11

  Awesome! Its in fact amazing article, I have got much clear idea concerning from this paragraph.|

 111. 8.11.2017 / 17:08

  6xkjud IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad to become a visitor in this pure web site, regards for this rare info!

 112. 8.11.2017 / 21:10

  Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear concept|

 113. 9.11.2017 / 0:33

  Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.|

 114. 9.11.2017 / 11:23

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.|

 115. 9.11.2017 / 18:08

  Undeniably imagine that that you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they plainly do not recognise about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing with no need side-effects , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 116. 9.11.2017 / 22:08

  Good article. I am going through a few of these issues as well..|

 117. Nice post. I was checking constantly this weblog and I’m inspired! Extremely helpful info particularly the closing phase :) I maintain such information much. I used to be looking for this certain info for a very lengthy time. Thank you and best of luck. |

 118. 10.11.2017 / 8:30

  Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.|

 119. 10.11.2017 / 18:20

  Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more
  of your helpful info. Thank you for the post. I will certainly return.

 120. 10.11.2017 / 20:04

  Good article! We are linking to this great post on our site. Keep up the good writing.|

 121. 11.11.2017 / 1:42

  Useful information. Lucky me I found your web site unintentionally, and I’m shocked why this twist of fate didn’t came about earlier! I bookmarked it.|

 122. 11.11.2017 / 6:32

  I just like the helpful info you supply for your articles. I will bookmark your blog and take a look at again right here frequently. I’m relatively sure I will learn many new stuff proper here! Good luck for the following!|

 123. 11.11.2017 / 8:05

  Valuable information. Fortunate me I found your site by chance, and
  I am surprised why this accident did not came about earlier!
  I bookmarked it.

 124. 11.11.2017 / 12:06

  This piece of writing provides clear idea designed for the new
  visitors of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.

 125. 11.11.2017 / 18:58

  Actually when someone doesn’t know then its up to other users that they will assist, so here it occurs.|

 126. 12.11.2017 / 0:18

  You are so interesting! I don’t suppose I have read a single thing like this before. So nice to discover someone with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!|

 127. 12.11.2017 / 2:34

  Awesome blog you have here but I was wondering if
  you knew of any forums that cover the same topics
  talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from other knowledgeable
  people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Kudos!

 128. 12.11.2017 / 5:33

  Hi there excellent website! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have absolutely no expertise in programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I just had to ask. Kudos!|

 129. 12.11.2017 / 8:38

  Hi terrific website! Does running a blog similar to
  this take a large amount of work? I’ve no understanding of programming but I was hoping
  to start my own blog soon. Anyway, if you
  have any ideas or techniques for new blog owners
  please share. I know this is off topic nevertheless I
  just wanted to ask. Cheers!

 130. 12.11.2017 / 8:58

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will always bookmark your blog and will come back later
  in life. I want to encourage you to continue your great work, have a
  nice weekend!

 131. 12.11.2017 / 9:20

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 132. My brother suggested I might like this blog. He was once totally right. This put up truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thank you!|

 133. 12.11.2017 / 12:10

  Hello There. I found your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful
  info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 134. 12.11.2017 / 17:24

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.|

 135. 12.11.2017 / 22:19

  I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would love to know where you got this from or what the theme is called. Cheers!|

 136. 13.11.2017 / 1:53

  Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

  A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

  In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

  Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

  In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

  Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

  Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

  Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

 137. 13.11.2017 / 4:38

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this info So i am glad to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most definitely will make sure to don?t disregard this site and give it a glance on a continuing basis.|

 138. 13.11.2017 / 7:58

  Thanks , I have just been looking for information approximately this subject for ages and yours is the
  best I’ve came upon till now. However, what concerning
  the conclusion? Are you positive concerning the source?

 139. 13.11.2017 / 15:52

  It’s not my first time to pay a visit this website, i am visiting this web site dailly and obtain pleasant data from here daily.|

 140. 13.11.2017 / 18:16

  I got this site from my friend who told me on the topic of this site and at the moment this time I am browsing this web site and reading very informative articles at
  this place.

 141. 13.11.2017 / 19:16

  In fact when someone doesn’t know afterward its up to other users that they will assist, so here it happens.|

 142. 13.11.2017 / 19:55

  I every time used to read paragraph in news papers but now as I am
  a user of web so from now I am using net for posts, thanks
  to web.

 143. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers|

 144. 14.11.2017 / 5:55

  Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any tips? Kudos!|

 145. 14.11.2017 / 9:33

  Rkk8H8 Magnificent items from you, man. I have keep in mind your stuff prior to and you are just too

 146. I do agree with all the ideas you have presented to your post. They are very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for starters. May just you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.|

 147. 14.11.2017 / 16:22

  I happen to be commenting to let you understand what a awesome discovery my friend’s child found studying your web page. She came to understand a good number of pieces, including how it is like to possess an awesome helping heart to have the mediocre ones without difficulty know precisely various very confusing subject areas. You really exceeded her expectations. I appreciate you for imparting such essential, dependable, informative as well as easy tips about this topic to Emily.

 148. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 149. 15.11.2017 / 0:42

  Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!|

 150. 15.11.2017 / 3:02

  Hello, yes this post is truly nice and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.|

 151. 15.11.2017 / 5:11

  Hello there! I know this is somewhat off topic
  but I was wondering if you knew where I could locate
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform
  as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 152. 15.11.2017 / 11:24

  Right here is the perfect website for everyone who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for years. Wonderful stuff, just wonderful!|

 153. 15.11.2017 / 11:57

  I am commenting to let you understand what a notable experience my wife’s princess enjoyed checking the blog. She mastered a wide variety of issues, including what it is like to possess a great coaching heart to have a number of people easily learn several hard to do topics. You undoubtedly exceeded her desires. I appreciate you for displaying these warm and friendly, trustworthy, informative and in addition unique tips on this topic to Kate.

 154. 15.11.2017 / 13:16

  Hi Dear, are you in fact visiting this web page regularly, if so afterward you will without doubt get fastidious experience.|

 155. 15.11.2017 / 14:24

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts
  on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.

  Studying this information So i’m happy to show that I have
  an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly
  what I needed. I most without a doubt will make sure to do not
  put out of your mind this site and give it a look on a
  constant basis.

 156. 15.11.2017 / 16:12

  Thanks-a-mundo for the blog article.Thanks Again. Want more.

 157. 15.11.2017 / 16:50

  Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

  The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

  When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

  The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

 158. Wow, that as what I was searching for, what a stuff! existing here at this website, thanks admin of this site.

 159. 15.11.2017 / 19:30

  We stumbled over here different page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.

 160. 15.11.2017 / 19:48

  Remarkable! Its actually remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this paragraph.

 161. 15.11.2017 / 21:09

  We are аА аЂа group of volunteers and opаА аЂа•nаАаб‚Т€Т“ng аА аЂаn аА аЂаd?itional

 162. 15.11.2017 / 22:50

  you ?аА аБТ–event it, аА аЂаny plugin or

 163. 16.11.2017 / 2:13

  Terrific paintings! That is the kind of info that should be shared across the web. Disgrace on the search engines for not positioning this put up higher! Come on over and visit my site. Thank you =)

 164. 16.11.2017 / 7:14

  I’m just commenting to make you be aware of of the extraordinary encounter my wife’s princess had studying yuor web blog. She came to find lots of things, which included what it’s like to possess an ideal coaching character to let other individuals smoothly know just exactly specific multifaceted topics. You truly exceeded our own expected results. Thanks for distributing those helpful, healthy, explanatory as well as cool thoughts on that topic to Jane.

 165. 16.11.2017 / 7:21

  wonderful issues altogether, you simply gained a logo new reader. What might you recommend in regards to your submit that you made some days in the past? Any sure?

 166. 16.11.2017 / 9:02

  Louis Vuitton For Sale ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 167. 16.11.2017 / 20:42

  There is obviously a bunch to know about this. I assume you made various nice points in features also.

 168. 16.11.2017 / 22:25

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad to become a visitor in this pure internet site, regards for this rare info!

 169. 17.11.2017 / 19:31

  This excellent website certainly has all the info I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 170. 17.11.2017 / 21:13

  motorcycle accident claims What college-university has a good creative writing program or focus on English?

 171. 18.11.2017 / 6:38

  Eat at Burger King For a Year!
  Go to the [b][url=http://burger.socaf.info]site[/url][/b].
  Enter your email now for a chance to win Burger King lunch for a year.

 172. 18.11.2017 / 21:25

  I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 173. 18.11.2017 / 23:07

  Well I truly liked studying it. This tip offered by you is very effective for accurate planning.

 174. Wow! Thank you! I permanently needed to write on my blog something like that. Can I implement a fragment of your post to my site?

 175. 20.11.2017 / 4:42

  You ave got a really great layout for the blog i want it to utilize on my web page as well

 176. 20.11.2017 / 6:25

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 177. 20.11.2017 / 11:31

  The methods stated in this paragraph concerning to increase traffic at you own web site are actually pleasant, thanks for such pleasant post.

 178. 20.11.2017 / 13:12

  You could definitely see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 179. 20.11.2017 / 16:30

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 180. 20.11.2017 / 18:38

  Heya! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does building a well-established blog such
  as yours require a massive amount work? I’m completely
  new to running a blog however I do write in my diary daily.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.